Szukaj
  • falkowskiedu

3 rodzaje kawiarni, z których musisz wybrać swoją przed stworzeniem jej

Aktualizacja: 3 paź 2019

Jeśli trafiliście na ten blog to z pewnością macie coś wspólnego z kawiarnią. Może ją uwielbiacie i chcecie zobaczyć, jak jest od środka, a może interesuje Was założenie jej. Osoby, które mają już własną kawiarnię musiały dokonać przed tym wiele wyborów, które kształtowały cały obraz ich wymarzonej kawiarni.
Jednym z takich wyborów był rodzaj kawiarni. Na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że to oczywiste, każda kawiarnia jest podobna do siebie i raczej nie ma odstępstwa od zasad panujących podczas tworzenia kawiarni. Jednak przed taką decyzją staniemy prędzej czy później – a lepiej jest to zrobić wcześniej, ponieważ od tego wyboru zależy to czy m.in.: otrzymamy dofinansowanie ze środków unijnych lub pożyczkę na stworzenie lub rozwój firmy; jaki lokal będzie nam potrzebny; czy sanepid zaakceptuje nasze starania o odbiór lokalu do użytku, a nawet od tego wyboru zależy to ile będziemy zarabiać pieniędzy i ilu pracowników będziemy potrzebować. Jak już nadmieniłem w tytule – są 3 takie rodzaje i przejdźmy od razu do ich omawiania.


Pierwszy rodzaj kawiarni, jest rodzajem najprostszym, w którym kupujemy same gotowe produkty i sprzedajemy je. Nie potrzebujemy tutaj wielkiego lokalu z kuchnią, wielu pracowników czy też pomieszczenia do przygotowywania dań. Jednak, jak domyślacie się – potrzeba większego magazynu do przechowywania zakupionych przez nas asortymentów i gotowych produktów. W tej kategorii kupujemy wszystko – od ciast, dań, lemoniad aż po kanapki czy koktajle. Robimy tylko kawę. Pomijając wyżej wskazane zalety do tego dochodzi jeszcze to, że wszystko robimy tylko przy barze.Drugi rodzaj kawiarni jest taki, że nie mamy żadnych ograniczeń – produkujemy wszystko sami, kompletnie wszystko. Pieczemy ciasta i bułki w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, gotujemy wszystkie dania, tak jak w restauracji, które mamy w naszym menu. Przygotowujemy lemoniady, soki wyciskane z owoców itp. Niczego nie kupujemy – prócz samych produktów do przygotowywania dań i napojów. Przy tym rodzaju, jak łatwo można zauważyć potrzeba nam będzie więcej pomieszczeń w porównaniu do pierwszego rodzaju. Tutaj nie tylko musi być kuchnia ale też musi być na tyle duża by wypiekać na bieżąco ciasta czy bułki. Potrzeba również więcej pracowników i stanowisk do przygotowywania dań a więc lokal musi być nieporównywalnie większy od kawiarni wymienionej powyżej.


Trzeci i zarazem najczęściej stosowany przez przedsiębiorców rodzaj kawiarni, to kawiarnia pomiędzy pierwszym a drugim rodzajem, w której trochę kupujemy a trochę produkujemy sami. Warto mieć na uwadze to, że nie do końca jest tak, że sami wybieramy jaki asortyment chcemy produkować a jaki tylko zakupić gotowy w sklepie. Główną różnicą jest produkcja. Fakt, że nie potrzebujemy kuchni a w nim pieca i przyborów do produkowania jedzenia. W takim przypadku nie wypiekamy bułek a jedynie kupujemy w sklepie i przygotowujemy w kawiarni. Ciast również nie pieczemy, a potrawy muszą zniknąć z naszego menu. Pozostałe produkty możemy już dowolnie produkować, bądź zakupić w sklepie.Jak widać, różnica między tymi rodzajami kawiarni jest dość duża ale to nie jedyny czynnik wpływający na losy naszej kawiarni. Trzeba podkreślić to, że im więcej sprzedajemy produktów przez nas przygotowanych tym firma uzyskuje więcej przychodów – marża jest wyższa - ale trzeba się liczyć również z wyższymi kosztami takimi jak: Koszta za pracowników – musimy pozyskać większą ilość; opłaty za większy lokal; wyższy koszt wejścia w inwestycję kawiarnianą. W biznesie pięknym jest to, że nie ma jednego sposobu na zbudowanie firmy i kawiarnia jest na to świetnym przykładem.Tak, więc dobrze przemyślcie i przeliczcie co dla Was jest najlepsze i jaką kawiarnię chcielibyście stworzyć!


Widzimy się już za tydzień – w środę o 18:00 na kolejnym wpisie! Do zobaczenia i życzymy sukcesów w podejmowaniu decyzji!
#Jak_stworzyć_kawiarnię #Jak_otworzyć_kawiarnię #Jak_założyć_kawiarnię #Jak_prowadzić_kawiarnię #Własna_kawiarnia #biznes_kawiarniany #Jak_zbudować_kawiarnię #Tworzenie_kawiarni #Jaki_lokal_wybrać #Rynek_wtórny #Rynek_pierwotny #Gastronomia #Lokal_w_kawiarni #Wybór_lokalu_w_kawiarni


67 wyświetlenia

zarejestruj się, by otrzymać nowy, nigdzie nie publikowany wpis!